facebook_page_plugin

Hravo a zdravo

Projekt je vo finále

Projekt HRAVO A ZDRAVO, ktorý bol podporený Nadáciou pre deti Slovenska z fondu Cloetta sa po pol roku intenzívneho snaženia blíži k svojmu finále.

Od decembra 2016 po koniec mája 2017 sme plynule prechádzali naplánovanými aktivitami projektu, všetko v duchu jeho motta: „Hravo a zdravo“. Najprv sme sa v rámci tvorivých prednášok zamýšľali spolu s p. Čechovou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach a p. Olejárom zo Zdravej energie nad otázkou. „Ako hravo a zdravo?“ Pri svojich činnostiach sme využívali ostrovček živej vody alebo jednoducho sme sa snažili zameniť sladené nápoje za čistú pramenitú vodu, v záujmových útvaroch sme na pohybové aktivity využívali okrem našich pomôcok i náčinie zo zakúpeného gymnastického boxu, v divadelnom krúžku sme nacvičovali muzikál „Bylinkové liečenie“ s využitím krásnych kostýmov. Pestovaniu byliniek sa venovali žiaci prírodovedného krúžku, ich farebné kvetináče plné rôznych byliniek nám pripomínali ich využitie v našom stravovaní. Starší žiaci nám pripravili aktivity, zdravé občerstvenia, referáty a spolu s nami vyzdobili priestory školy dekoračnými sieťami. Vedomosti z aktivít sme využili v pohybovo-tvorivo-náučných workshopoch.

Zo všetkých činností sme robili pravidelnú fotodokumentáciu a fotografie spolu s našimi veršami o zdravom životnom štýle sa stali súčasťou kalendára zdravej výživy, ktorý sme slávnostne predstavili i našim českým priateľom zo ZŠ Náměšť na Hané v Českej republike v rámci Dňa zdravia a slávnostne pokrstili na tradičnom majálese našej školy.

A čo dodať na záver? Projekt Hravo a zdravo končí, ale zdravý životný štýl a zdravé stravovanie je už súčasťou každého dňa žiakov na Vinohradoch, a my dúfame, že si zdravé návyky odnesú aj do svojho ďalšieho života.

Bylinky v záhonoch

Aktivita "Bylinky v našej kuchyni" bola 24. mája zavŕšená presádzaním vypestovaných rastliniek do bylinkových záhonov. Naše bylinky sa tak stali súčasťou pekne upraveného okolia školy. Štvrtáci sľúbili, že sa o ne budú starať pravidelným polievaním. Tak nech nám rastlinky robia radosť!

Májové bylinky

Bylinky v našej kuchyni sú nielen na okrasu, ale aj na ochutnanie. Žiaci prírodovedného krúžku skúmajú ich použitie, voňajú, pozorujú. A na záver si z niektorých uvaria čaj a niektorými ozdobia a prichutia chlebíčky s bryndzou.

Krst kalendára

Program nacvičený, kalendár pripravený, pozvánky rozposlané, priestory vyzdobené, pohostenie nachystané (dokonca aj počasie vychádza). Piatok 12. mája 2017 je významným dňom v živote našej školy. Okrem tradičného každoročného podujatia MAJÁLES budeme slávnostne krstiť kalendár zdravého životného štýlu, ktorý bude celý budúci školský rok príjemnou a milou spomienkou na aktivity projektu HRAVO A ZDRAVO podporeného Nadáciou pre deti Slovenska z fondu Cloetta.  Žiaci divadelného krúžku v prekrásnych kostýmoch predstavili svoj nacvičený muzikál „Bylinkové liečenie“ o zdravom životnom štýle plný básničiek, pesničiek a tanca a žiaci športového krúžku predstavili použitie náradia zo zakúpeného gymnastického boxu. A samozrejme spolu s maskotom projektu „sladkou mrkvou“ sme slávnostne pokrstili náš KALENDÁR ZDRAVEJ VÝŽIVY. A čím sme krstili? No predsa hrsťou semiačok a orieškov ako symbolu zdravia a veľkým potleskom ako symbolom radosti z úspešného projektu. Video.

Deň zdravia

11. máj 2017 bol na ZŠ Školská ul. 14 dňom zasväteným zdraviu, zdravému životnému štýlu, zdravej strave, pohybu, jednoducho 11. máj bol DŇOM ZDRAVIA projektu Hravo a zdravo. Sme veľmi radi, že jeho súčasťou boli aj naši priatelia z partnerskej školy z moravskej Náměšti na Hané. Ráno sme našim priateľom na slávnostnej generálke predstavili kultúrny program, ktorý sme nacvičili v rámci nášho projektu a potom sme sa pustili do pohybu najzdravšieho. Naši žiaci spolu s moravskými priateľmi vytvorili zmiešané družstvá, ktoré celý zvyšok doobedia súťažili v mnohých športových disciplínach, pri ktorých im fandilo početné obecenstvo. A na záver doobedia sme si zahrali vybíjanú a samozrejme futbal. A to nie je všetko, po malom oddychu sme si ešte urobili menšiu túru na neďaleký vrch Vápnik a večer na diskotéke sme si ešte zatancovali a a pochutnali na zdravých chuťovkách. Celý deň bol super zábavný a hlavne zdravý!!!

Ivan (15): „Bolo to dobré, každý týždeň aspoň jeden taký deň. J“
Eliška (12): „Škoda, že naše družstvo nevyhralo, ale aj tak to bola zábava.“
učiteľka Katka: „Snažili sme sa pripraviť žiakom aktivity nielen čisto pohybové, ale zároveň aj aby trošku museli rozmýšľať a vytvárať stratégie k úspešnému výkonu.“

Hravo a zdravo od rána

Po teoretických prednáškach o zdravom životnom štýle nasledovali rôzne praktické aktivity spolupracujúcich tímov I. a II. stupňa.

Žiaci 3. a 4. ročníka strávili zábavné, ale i poučné hodiny, pri ktorých športovali, tvorili, desiatovali. A to všetko hravo a zdravo od rána :)

Tretiaci a štvrtáci počas dopoludnia hrali stolný tenis, súťažili na prekážkových dráhach, pozerali video o alternatívach zdravých raňajok a desiaty a nakoniec si pochutnali na sladkej a slanej verzii desiaty, ktorú im pripravili ich starší spolužiaci z patronátnych tried spolu s dobrovoľníkmi.

A ako sa cítili?

Maťko: „Mne sa páčil ping-pong s pani učiteľkou!

Adam: „Mne veľmi chutila slaná desiata, bola veľmi chutná – celá!“

Samko: Mne sa páčila výroba tašiek s ovocím – budem mať na krúžok!“

Dianka: „Chutil mi jogurt s orieškami aj chia semienkami, budem si robiť aj doma.“

Majka: „Mne sa páčilo všetko!“

Aprílové bylinky

Bylinky v našej kuchyni naďalej rastú jedna radosť. Bylinky v kuchyni narástli, žiaci sa o ne príkladne starajú. V triedach v kvetináčoch rastie cibuľka, deti si odstrihávajú z nej a dochucujú svoju desiatu.

Kalendár

Obrazové a textové materiály ku kalendáru sú pozbierané. Apríl sa nesie v znamení posledných návrhov finálnej podoby kalendára. Ako budú vyzerať jeho strany, ktoré fotografie použiť, aké texty vybrať – to všetko bolo úlohou „kalendárového“ tímu. Či svoju úlohu splnili, to uvidíme, keď bude kalendár vytlačený!

Kalendár

Vytvoriť kalendár zdravej výživy bez podkladov od jednotlivých tímov je nemožné. Po prvom stretnutí tzv. "kalendárového" tímu žiaci z fotografického krúžku a počítačového krúžku počas všetkých aktivít zháňajú materiály obrazové, ale aj textové a dávajú hlavy dokopy, aby náš kalendár bol čo najzaujímavejší.

Hravo a zdravo od rána

V mesiaci január, február a marec sme sa v aktivite Ako zdravo? teoreticky naučili, ako si môžeme chrániť svoje zdravie. Koncom marca naši prváci a druháci v tzv. workshopoch aj prakticky realizovali rôzne zaujímavé aktivity. Ich starší spolužiaci z II. stupňa z patronátnych tried pripravili pre nich zábavné, ale i poučné hodiny, pri ktorých športovali, tvorili, desiatovali. A to všetko hravo a zdravo od rána :)
Prváci z I.A sa venovali sladkej mrkve, ale i rôznym druhom ovocia, prváci z I.B nám predstavili cesnak a cibuľu, ale aj modelovali z tvarovacej hmoty rôzne druhy ovocia. Výsledkom ich snaženia sú aj básničky, ktoré budú súčasťou pripravovaného kalendára. Obidve triedy spolu súťažili v športových disciplínach a nakoniec si pozreli video o zdravých raňajkách a pochutnali si na zdravej desiate. Keď sme sa ich pýtali, ako bolo, tak Denisko z I.A nám povedal: Bolo výborne a takú dobrú desiatu som ešte nejedol.
Druháci z II.A sa venovali hruške, ale aj ostatným druhom ovocia. Druháci z II.B pripravili výstavku zúbkovej víly. Obidve triedy spolu súťažili v športových disciplínach a nakoniec si pozreli video o zdravých raňajkách a pochutnali si na zdravej desiate. Keď sme sa aj druhákov pýtali, ako bolo, tak Viki z II.B skonštatovala: "Najlepšie boli súťaže, jogurt mi nechutil, ale avokádo bolo super."